Music Rocks Badlands
Music Rocks Badlands
Music Rocks Australia and Kwik Kopy Canning Vale present

Music Rocks Badlands

11th, 16th & 19th September 2021
Badlands Bar (PERTH, WA)
Sat 11 - Sun 19 September 2021 9:45 am
All Ages (minors must be accompanied by Guardian)
Music

Tickets{{ total | currency}}

Please select a ticket
{{ showMustPurchaseAdditionalTicketsAlertMessage }}
Your cart has expired
Access / promo code provided is invalid
Tickets are valid for one entry into the following sessions: 

Saturday 11th Sept (S1) - 9:45am
Saturday 11th Sept (S2) - 11:30am
Saturday 11th Sept (S3) - 1:15pm

Thursday 16th Sept (S4) - 5:15pm 

Sunday 19th Sept (S5) - 10:45am
Sunday 19th Sept (S6) - 12:30pm
Sunday 19th Sept (S7) - 2:20pm
Sunday 19th Sept (S8) - 4:10pm
Adult
$21.95
$21.95
{{ requestedInventory['477878cb-4756-4a7e-af27-55874168538c'] }}
Child
$16.85
$16.85
{{ requestedInventory['1d518ef2-acd7-403e-ba11-9991ae356985'] }}
{{ modalTitle }}

{{ modalMessage }}

Music Rocks Badlands at Badlands Bar (PERTH, WA) on Sat 11 - Sun 19 September 2021
Music Rocks Badlands sees Music Rocks Australia return to our favourite stage in and venue in Perth. More than 600 young musicians with 120 bands/solo artists in the Music Rocks Australia Ensemble and Individual programs on stage for more than 18 hours of music over three big days and 9 sessions of music.
The Concert will be spread over a week starting on Saturday the 11th of September, then the Allstars special evening on Thursday the 16th of September and ending on the Sunday the 19th of September.

‘Music Rocks’ brings the Western Australian community together with performances from the most elite young musicians in MRA All-star bands, primary schools, high schools, education support centres and community organisations. Young people living out their Rock Star dreams on stage in front of family, friends, and the most amazed and inspired public!

Performances will include those for WACE and WASSA certificates recognition for high school graduation, along with triumph for those supported by some of the biggest organisations in W.A. So many musicians will perform for the very first time with musicians as young as 5 years old achieving full Pop and Rock songs of their choice, swapping instruments between repertoire and showcasing the rapid and authentic power of the MRA teaching systems, unique to W.A. and supported by the famous MRA Ensemble Directors.

A not to be missed event for anyone close to an MRA musician and especially for anyone who is set to be amazed by the most courageous young people in W.A. – there is never a dry eye for what will be yet another series of sold-out shows J

The Session schedule is as follows:
Saturday 11th of September

Session 1 (Entry 9.45am, Start 10.00pm sharp   
Chloe Price
Cloverdale Education Support Centre
Cruz Schofield
David Ranalli
Emily Kossen
Finn Blackman
Joachim Gabo
Jude Buttel
Justin Lekias
Lizzy Martino
Michael Richardson
Poppy Corbett
Rock Mix – Dabrinket, Hodgson, Kossen, Lekias, Martino
Roxy Riley

Session 2 (Entry 11.30am, 11.45am Start sharp) 
Casey Troup
Churchill Okere
Genesis Okere
Jessica Dunn
Joondalup Education Support Centre
Rose Isaia
Tahnee Bizzaca
Taylor Brown
Tristan Simons
Workpower Band – Capelinha, Clarke, Dickenson, Francis, Ford, Hobson, Wilson
Xavier De Robertis

Session 3 (Entry 1.15pm, 1.30pm Start sharp)
Andie McAuliffe
April McCracken
Charlotte Whittaker
Irum Faisal
Mikayla De Cotta
Mo Evie & Otis Maslin Foundation Band – De Cotta, Dekens, Hamilton, McAuliffe, McCarthy
Newman College
Seton College
Tija Edwards
Zoey Dekens

Thursday 16th of September

Session 4 (Entry 5.15pm, 5.30pm Start sharp – 8.30pm finish)             
Abby Parkinson
Indi Edmonds
Jack Harrison
Kailee Langdon
Mazenod College
Monday Allstars – Chave, Kotsoglo, Meier
Norah Hammond
Pulse – Cramp, Rapanaro
RJ Master (Ryan Thomas)
Sarah Pollard
Saturday Allstars – Berry, Gordon, Hendrawan, Pollard, Stead, Wouk
Screaming Captain Jefferson – Berry, Chitty, Harrison, Pola
Tali Mayall
The Crackin' – J, L & S Blanchard, B & J Chillemi
Tuesdays Allstars 1 – Bondarenko, Bransby, A & N Napier
Tuesdays Allstars 2 – Dawes, E Fontana, Tsirigotis
Wednesdays Allstars – Delanty, J Edmonds, Yeats
Wednesdays HQ Band – D & M Bellandi, Hall, Keevers, Wall

Sunday 19th September

Session 5 (Entry 10.45am, 11.00am Start sharp) 
Archie Edelman
Beldon Education Support Centre
Ethan Hoskin
Harrison Glass
Jessica Lau
Lathlain Primary School
Luis Edelman
Mikaela Powell
Monday HQ Band – Glass, Maxted-Edwards, Spink, Whait
Sienna Durant
Warnbro Education Support Centre

Session 6 (Entry 12.30pm, 12.45pm Start sharp)
Blazing Condors – Dickenson, Hanscomb
Blue Door Band – Robinson, Skewes, Reyhansyah, Warne, Whelan
Cannington Community Education Support Centre
Emma Hale
Libby Hanscomb
Mary MacKillop Catholic Community Primary Sschool
Mikey Albert
Mullaloo Beach Primary Sschool
Putra Praba
Suria Praba
Tracey Conway

Session 7 (Entry 2.20pm, 2.35pm Start sharp)              
St Columba’s School
Queen of Apostles Allstars
Armadale Education Support Centre
Noah LaCava
Jake Williams
Gian Biares   


Session 8 (Entry 4.10pm, 4.25pm Start sharp)
Alessia Saraceni
Assassinator (Abdol Srolestz)
Blake Johnson
Cristian Saraceni
Cyril Jackson Senior Campus Education Support Centre
Liam Dack
Miles Jeromson
Orlando Santella
Sacred Heart Primary School
Shania Mw
TNT's – Cox, Dack, B Fontana, Lawrence
Xavier Biancotti

         (the session lists here are in alphabetical order and do not indicate the order of bands within each session)